Reînvie natura

25 Martie, 2016

Astăzi, curtea şcolii ascunde o oază verde generatoare de oxigen. Pământul care a fost istovit și apăsat de iarna grea și negura vremii a reînviat . În faţa şcolii pot fi admiraţi câţiva puieţi pe crengile cărora nu s-au lenevit a ieşi mugurii pregătiţi să întâmpine elevii dornici de a acumula lumina sufleteasca.

Iar aroma răspândita se datorează narcişilor și multor specii de plante, care au fost sădite. De cum te apropii de gardul ce înconjoara această oază formată din capacii seculari, înalţi, realizezi cât de frumoasă e natura.

Nu este o faptă măreaţă, care va apărea mai târziu în cărţile de istorie ale noii generaţii, dar este un gest de omenie prin prisma căruia, elevii liceului ,,Tudor Vladimirescu” au demonstrat că putem schimba această lume a ignoranţei şi a nepăsării într-un loc care poate fi văzut în ochii copiilor ca un paradis blagoslovit de însăşi mâna Dumnezeiască.