Ziua profesorilor

5 Octombrie, 2016

An de an, la inceput de toamnă aurie, se sărbătoreşte Ziua Internațională a Profesorului, ziua făuritorilor de suflete care au ca misiune să le desvăluie elevilor "corola de minuni a lumii", ei sînt cei care marchează profund dezvoltarea personalității copilului. Ziua Internațională a Profesorului se sărbătoreşte pe 5 octombrie din anul 1994. Unesco a ales această zi pentru celebrarea dascălilor din toată lumea.

Cu ocazia acestei sărbători, elevii Liceului Teoretic "Tudor Vladimirescu", ajutați de părinți, au avut grijă să-şi manifeste respectul pentru munca grea şi responsabila a dascălillor. Astfel, această zi a fost una specială atît pentru pedagogi cît şi pentru discipolii lor. Și absolvenții liceului şi-au amintit astăzi cu recunoştință şi dragoste de dragii profesori. I-au întîlnit de dimineață cu flori şi multe cuvinte frumoase, urîndu-le sănătate, prosperitate şi elevi dornici de a cuceri noi înălțimi.

Tradițional, în această zi, dascălii şi elevii şi-au inversat rolurile, iar la pauze profesorii au fost rugați să-şi amintească de anii de şcoală, de copilărie...